Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki Yolculuğu

0

Sizin de bildiğiniz gibi bu seneden önce hiçbir Türk takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grubunu lider tamamlayamadı. Şampiyonlar Ligi’nde 0 çeken takımlarımız, grupta hiç galibiyet alamayan takımlarımız varken, Beşiktaş bunu başardı. Bu sene Leipzig, Porto ve Monaco gibi devasa takımların bulunduğu grupta lider olmayı başardı. Tabii diğer Türk takımlarımızın da hakkını vermek gerekir. UEFA Avrupa Ligi’nde çok iyi bir mücadele gösterdiler ancak son mücadelelerinde elendiler. Buradan Atiker Konyaspor ve Medipol Başakşehir takımlarını da kutlamak gerekir. Peki siz de Beşiktaş’ımızın Şampiyonlar Ligi’ndeki yolcuğunu merak ediyor musunuz? O halde hemen şimdi yazının devam kısmını keyifle ve zevkle inceleyebilirsiniz.

Beşiktaş Grubunu Lider Tamamlayacağının Sinyalini Verdi

Beşiktaş, grubu çekildiğinde rakiplerini gördüğü zaman son derece büyük bir oh çekmişti. Geçen yılın Alman efsane takımı Leipzig, geçtiğimiz yılın UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarı final oynayan takımı Monaco ve Portekiz liginde efsaneler yaratan Porto Beşiktaş’ımızın grubundaydı. Tabii temsilcimiz bu gruptan lider çıkacağının sinyallerini vermişti. Grubumuzdaki ilk maçını Portekiz’deydi ve rakibimiz Porto’ydu. Bir süre siyah beyazlı formayı terletmiş Aboubakar ise forma giyememişti. Bu mücadeleden Beşiktaş 3-1 gibi bir skor ile galip ayrılmasını bildi. Böylece Beşiktaş ilk maçında 3 puana ulaşmış ve Porto’yu da kendi evinde eli boş koymuştu. Ardından diğer maçlarımız Monaco ve Leipzig maçlarıydı. Bu 2 maçı da art arda kazandık ve rakiplerimizi eli boş göndererek grupta 9 puana ulaştık.

Beşiktaş Grupta 14 Puan Topladı

İlk 3 maçını kazanarak son derece önemli işlere imza atan Beşiktaş, toplamda 9 puan toplamıştı. Sıra gelmiş 4. Maçımıza ve buradan da kazanırsak çok büyük ihtimalle gruptan lider çıkıyorduk. Maç berabere tamamlandı ve puanımız 10 oldu. Yine liderdik ancak diğer takımların da gruptan çıkma şansı bulunuyordu. Bir sonraki yani 5. Mücadelemizde yine berabere kaldık. Böylece puanımız 11 olmuştu ve gruptan lider çıkmayı garantilemiştik. Son mücadelemizde ise Almanya’da Leipzig karşısındaydık. Buradan da 3 puan aldık ve toplamda 14 puana ulaştık. Bu aynı zamanda UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında en fazla puan toplayan Türk takımı anlamına geliyordu. Ayrıca ilk defa namağlup çıkan Türk takımı da Beşiktaş olmuştu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.