Beşiktaş’ta Sakatlık Sorunu Devam Ediyor

0

Oldukça çok sayıda maça çıkan takımlarda oyuncuların yıpranma payları normalde olduğundan çok daha fazla oluyor. Ligimizde ise bunu n çok hisseden takım Beşiktaş olmaktadır. Takım üç kulvarda bir arada mücadele etmek zorunda olduğu içi oyuncuların belli bir süre sonra yıpranma ve yorgunlukları baş gösteriyor. Bu gibi durumların sonucunda ise sakatlık durumları kaçınılmaz oluyor. Oyunculardan en yüksek verimi alabilmek için yapılması gerekenlerin başında ise aktif dinlendirme gelmektedir. Sezon başında kadronun buna hazırlıklı olarak dizayn edilmesine rağmen bazen çeşitli sorunlar sürekli olarak baş gösterebilmektedir. Bu gibi etkenler karşısında takımın en az zararla yoluna devam etmesi gerekir. Yani bir oyuncu sakatlandığı zaman veya cezalı duruma düştüğü zaman yedek bekleyen futbolcu bu açığı kapatmalıdır. Beşiktaş’ta da sistem bu şekilde kuruldu.

Üç Kulvarda Oynama Zorunluluğu

Hem hafta içi hem de hafta sonu bir maça çıkmak bütün takımları yorabileceği gibi Beşiktaş’ı da etkilemiştir. U çıkılan maçların önem derecesi de yüksek olduğu için yüksek tempo beraberinde gelmiştir. Karşılaşmalardaki yüksek tempo oyuncuları zorlayan en büyük nedenlerden biri olmaktadır. Doksan dakika sahada gösterdikleri performanslar ile yorulan oyuncular yeterince dinlemeye vaki bulmadan yeni bir maça çıkmak zorunda kalıyorlar. Bu durumda onları bir hayli etkiliyor. Şampiyonlar ligi maçları ve ser ligde kazanılması gereken maçlarda teknik adamın yedek oyunculara şans verme imkanı da fazla olmadığı için bu durum yorgunlukları oda sakatlıkları beraberinde getirdi.

Sakatlık Bir Takımın En Büyük Sorunu

As oyunculardan bir tanesinin dahi sakatlanması karşısında birçok sorun beraberinde geliyor. Takımın oturmuş olan düzeni ve oyun anlayışında değişiklik olabiliyor. Birde uzun süre birbirleri ile oynanmaya alışmış oyunculardan bir tanesi başka bir maçta olmadığı zaman uyum gibi sorunlarda kendisini gösterebiliyor. Derinliği ne kadar yüksek takımlar kuruluyor olursa olsun bu sorun her zaman kendisini göstermektedir. Ancak Beşiktaş yapmış olduğu kadro mühendisliği ile bu dezavantajları en aza indirgemeyi başarmaktadır. İzleyen tüm futbol seviyelere sakat oyuncularına rağmen güzel bir maç keyfi yaşatmayı başarıyor. Bu nedenle takım özel olmaya devam ediyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.